2020 NECC Baseball Schedule

Date Away Home Status Links
February
Sat. 22 Eastern Nazarene   Wentworth   12:00 PM
  Elms   Clark University   12:00 PM
  Eastern Nazarene   Wentworth   2:30 PM
Tue. 25 Eastern Nazarene   Plymouth St.   3:00 PM
  @ Northborough, Mass. (New England Baseball Complex)
Thu. 27 New England Col.   Emerson   3:30 PM
Sat. 29 Becker   Mass.-Dartmouth   12:00 PM
  @ New England Baseball Complex | Northboro, Mass.
  Dean   Bard   3:00 PM
  Mass.-Dartmouth   Becker   3:00 PM
  @ New England Baseball Complex | Northboro, Mass.
  Mitchell   Otterbein   6:30 PM
  Snowbird Classic @ Port Charlotte, Fla.
 
March
Sun. 1 Rochester (N.Y.)   Dean   11:00 AM
  @ Troy, N.Y.
  Mitchell   Misericordia   2:00 PM
  @ Port Charlotte, Fla.
  Pine Manor   Lesley   3:00 PM
  Manhattanville   Eastern Nazarene   3:30 PM
  @ Ripken Experience - Myrtle Beach, S.C.
  John Jay   New England Col.   3:30 PM
  Mitchell   Misericordia   5:00 PM
  @ Port Charlotte, Fla.
  Eastern Nazarene   Manhattanville   6:00 PM
  @ Ripken Experience - Myrtle Beach, S.C.
  Pine Manor   Lesley   6:00 PM
  New England Col.   Moravian   6:30 PM
  @ Myrtle Beach, S.C.
Mon. 2 Manhattanville   New England Col.   10:00 AM
  @ Myrtle Beach, S.C
  Mitchell   Misericordia   1:00 PM
  @ Port Charlotte, Fla.
  Chris. Newport   Eastern Nazarene   3:30 PM
  @ Ripken Experience - Myrtle Beach, S.C.
Tue. 3 Eastern Nazarene   Bridgewater (Va.)   10:00 AM
  @ Ripken Experience - Myrtle Beach, S.C.
  Chris. Newport   New England Col.   4:00 PM
  @ Myrtle Beach, S.C
Wed. 4 Mitchell   Concordia-M'head   10:00 AM
  RussMatt Invitational @ Winter Haven, Fla.
Thu. 5 Mitchell   Waynesburg   TBA
  @ Winter Haven, Fla.
  Mitchell   Waynesburg   TBA
  @ Winter Haven, Fla.
  Fitchburg St.   Dean   TBA
  York (Pa.)   Eastern Nazarene   12:00 PM
  @ Ripken Experience - Myrtle Beach, S.C.
  New England Col.   Johnson & Wales (RI)   1:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
Fri. 6 Mitchell   Saint Joseph's (Me.)   9:00 AM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Winter Haven, Fla. (Chain of Lakes #1)
  Eastern Nazarene   Hilbert   10:00 AM
  @ Ripken Experience Myrtle Beach
  Eastern Nazarene   Hilbert   12:30 PM
  @ Ripken Experience Myrtle Beach
  Lehman   New England Col.   1:00 PM
  @ Myrtle Beach, S.C
  Elms *   Becker   3:15 PM
  @ RussMatt Invitational | Lake Myrtle #4
  Lehman   New England Col.   3:30 PM
  @ Myrtle Beach, S.C
  Lesley   Muhlenberg   5:30 PM
  Russ Matt Invitational @ Auburndale, Fla.
  Elms *   Becker   6:00 PM
  @ RussMatt Invitational | Lake Myrtle #4
Sat. 7 Johnson & Wales (RI)   Eastern Nazarene   9:00 AM
  @ Ripken Experience - Myrtle Beach, S.C.
  Lesley   Wartburg   9:30 AM
  Russ Matt Invitational @ Winter Haven, FL
  Becker   Colby-Sawyer   9:30 AM
  SANFORD, FL - HISTORIC SANFORD MEMORIAL STADIUM @ RussMatt Invitational
  Catholic   New England Col.   10:00 AM
  Ripken Experience @ Myrtle Beach, S.C.
  Colby-Sawyer   Becker   12:00 PM
  SANFORD, FL - HISTORIC SANFORD MEMORIAL STADIUM @ RussMatt Invitational
  Dean   Worcester St.   1:00 PM
  New England Baseball Complex, Northborough, Mass.
  Lesley   MSOE   1:00 PM
  Russ Matt Invitational @ Winter Haven, FL
Sun. 8 Elms   Mt. St. Joseph   9:30 AM
  Mt. St. Joseph   Elms   12:00 PM
  Dean   Wilson   1:00 PM
  Lesley   Mass.-Dartmouth   1:30 PM
  @ Polk Community College | Winter Haven, Fla.
  Dean   Wilson   4:00 PM
Mon. 9 Becker   Juniata   5:15 PM
  @ RussMatt Invitational | Lake Myrtle #1
Tue. 10 Becker   Olivet   9:15 AM
  @ RussMatt Invitational | Lake Myrtle #1
  Juniata   Lesley   9:30 AM
  RussMatt Invitational @ RussMatt Invitational
  Bowdoin   Elms   3:00 PM
  @ Chain of Lakes, Winterhaven, FL
  Bowdoin   Elms   6:00 PM
  @ Chain of Lakes, Winterhaven, FL
  Dean   William Peace   7:00 PM
Wed. 11 Lesley   Wentworth   9:30 AM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park #5)
  Becker   Ursinus   10:00 AM
  @ RussMatt Invitational | Sanford Stadium
  Wentworth   Lesley   12:00 PM
  RussMatt Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park #5)
  Ursinus   Becker   12:30 PM
  @ RussMatt Invitational | Sanford Stadium
  New England Col.   Salve Regina   3:00 PM
  Dean   William Peace   4:00 PM
Thu. 12 Becker   Bowdoin   9:30 AM
  @ RussMatt Invitational | Lake Myrtle #5
  Bowdoin   Becker   12:00 PM
  @ RussMatt Invitational | Lake Myrtle #5
  Dean   St. Elizabeth   1:00 PM
  Crown (Minn.)   Elms   3:00 PM
  @ Chain of Lakes, Winterhaven, FL
  Dean   St. Elizabeth   3:00 PM
  Crown (Minn.)   Elms   6:00 PM
  @ Chain of Lakes, Winterhaven, FL
Fri. 13 Eastern Nazarene *   Mitchell   3:30 PM
Sat. 14 Mitchell *   Eastern Nazarene   TBA
  Mitchell *   Eastern Nazarene   TBA
  Dean *   Lesley   11:00 AM
  Dean *   Lesley   2:00 PM
Sun. 15 Becker *   Elms   12:00 PM
  New England Col.   Colby   12:00 PM
  7 innings
  Lesley *   Dean   1:00 PM
  New England Col.   Colby   2:30 PM
  7 innings
Tue. 17 Mitchell   Coast Guard   TBA
  Dean   Curry   3:00 PM
  Colby-Sawyer   Lesley   4:00 PM
  Colby-Sawyer   Lesley   7:00 PM
Wed. 18 New England Col.   MIT   3:00 PM
  Eastern Nazarene   Gordon   3:30 PM
  Dean   Mass. Maritime   4:00 PM
Thu. 19 Elms   Rensselaer   4:00 PM
  Becker   Mass. Maritime   4:00 PM
Fri. 20 Eastern Nazarene *   Dean   3:00 PM
  Lesley   Gordon   3:30 PM
Sat. 21 Northern Vermont-Lyndon   Lesley   TBA
  Northern Vermont-Lyndon   Lesley   TBA
  Dean *   Eastern Nazarene   TBA
  Dean *   Eastern Nazarene   TBA
  Mitchell ^   Elms   12:00 PM
  Becker *   New England Col.   1:00 PM
  Mitchell ^   Elms   2:30 PM
  Becker *   New England Col.   3:30 PM
Sun. 22 Dean   Albertus Magnus   12:00 PM
  New England Col. *   Becker   12:00 PM
  Elms ^   Mitchell   1:00 PM
Mon. 23 Eastern Nazarene   Eastern Conn. St.   3:00 PM
Tue. 24 Plymouth St.   New England Col.   3:00 PM
  @ Rindge, N.H. (Franklin Pierce University)
  Wentworth   Becker   3:30 PM
  Nichols   Elms   7:00 PM
Wed. 25 Fitchburg St.   Lesley   TBA
  Eastern Nazarene   Anna Maria   3:00 PM
  Springfield   Dean   3:30 PM
  Mitchell   Albertus Magnus   4:00 PM
  Mitchell   Albertus Magnus   6:30 PM
  Coast Guard   Elms   7:00 PM
Thu. 26 Becker   Rivier   3:30 PM
Fri. 27 New England Col. *   Eastern Nazarene   TBA
Sat. 28 Eastern Nazarene *   New England Col.   TBA
  Eastern Nazarene *   New England Col.   TBA
  Lesley ^   Elms   12:00 PM
  Dean *   Mitchell   12:00 PM
  Lesley ^   Elms   2:30 PM
  Dean *   Mitchell   2:30 PM
Sun. 29 Mitchell *   Dean   1:00 PM
  Elms ^   Lesley   1:00 PM
  Becker   Western New Eng.   1:00 PM
  New England Col.   Framingham St.   5:00 PM
  Game played at NEBC
Mon. 30 Becker   Springfield   3:30 PM
Tue. 31 Becker   Curry   3:00 PM
  Rivier   Dean   3:30 PM
  Elms   Western New Eng.   3:30 PM
 
April
Wed. 1 Lesley   Curry   3:00 PM
  Colby-Sawyer   Dean   3:30 PM
  Eastern Nazarene   Lasell   7:00 PM
  Albertus Magnus   Elms   7:00 PM
Thu. 2 Keene St.   New England Col.   3:00 PM
  Lasell   Becker   3:30 PM
  Wesleyan (Conn.)   Mitchell   4:00 PM
Fri. 3 Eastern Nazarene *   Lesley   3:00 PM
Sat. 4 Lesley *   Eastern Nazarene   TBA
  Lesley *   Eastern Nazarene   TBA
  New England Col. *   Mitchell   12:00 PM
  Becker *   Dean   12:00 PM
  Becker *   Dean   2:00 PM
  New England Col. *   Mitchell   2:30 PM
Sun. 5 Mitchell *   New England Col.   TBA
  Dean *   Becker   12:00 PM
Mon. 6 Elms   Salem St.   3:30 PM
  Gordon   Eastern Nazarene   3:30 PM
Tue. 7 Curry   Eastern Nazarene   TBA
  Dean   Anna Maria   3:00 PM
  Lesley   Lasell   7:00 PM
Wed. 8 John Jay   Mitchell   1:30 PM
  Anna Maria   Becker   3:30 PM
  Nichols   Dean   3:30 PM
  John Jay   Mitchell   3:30 PM
  Amherst   Elms   7:00 PM
Thu. 9 Elms *   Eastern Nazarene   TBA
  New England Col.   Anna Maria   3:00 PM
  @NEBC
Fri. 10 Dean *   New England Col.   TBA
  Lesley *   Becker   3:30 PM
Sat. 11 Eastern Nazarene *   Elms   12:00 PM
  New England Col. *   Dean   1:00 PM
  Becker *   Lesley   2:00 PM
  Eastern Nazarene *   Elms   2:30 PM
  New England Col. *   Dean   3:30 PM
  Becker *   Lesley   5:00 PM
Mon. 13 Elms   Anna Maria   11:00 AM
  @NEBC
  Elms   Anna Maria   1:30 PM
  Worcester St.   Becker   3:30 PM
Tue. 14 Lesley   Framingham St.   TBA
  Mass. Maritime   Dean   3:30 PM
  New England Col.   Plymouth St.   3:30 PM
  Fisher   Eastern Nazarene   7:00 PM
Wed. 15 Becker   Fitchburg St.   3:00 PM
  Lesley   Curry   3:00 PM
  Mitchell   Nichols   3:00 PM
  Dean   Coast Guard   3:30 PM
  Eastern Nazarene   Bridgewater St.   3:30 PM
  New England Col.   Albertus Magnus   4:00 PM
  New England Col.   Albertus Magnus   6:30 PM
  Westfield St.   Elms   7:00 PM
Thu. 16 Mitchell   Mass.-Dartmouth   3:30 PM
Fri. 17 Becker *   Eastern Nazarene   TBA
Sat. 18 Eastern Nazarene *   Becker   12:00 PM
  Lesley *   Mitchell   12:00 PM
  Pine Manor   Dean   12:00 PM
  Elms *   New England Col.   1:00 PM
  Lesley *   Mitchell   2:30 PM
  Pine Manor   Dean   2:30 PM
  Eastern Nazarene *   Becker   2:30 PM
  Elms   New England Col.   3:30 PM
Sun. 19 Mitchell *   Lesley   TBA
  New England Col. *   Elms   12:00 PM
Mon. 20 Lesley   Rivier   TBA
  Becker   Worcester St.   3:30 PM
Tue. 21 Eastern Nazarene   Curry   3:00 PM
  Becker   WPI   3:30 PM
  Coast Guard   Mitchell   3:30 PM
  Elms   Skidmore   4:15 PM
Wed. 22 Western New Eng.   Eastern Nazarene   TBA
  Mitchell   Babson   3:30 PM
  Lesley   Clark University   3:30 PM
Thu. 23 Salve Regina   Mitchell   3:30 PM
Fri. 24 Wentworth   Eastern Nazarene   TBA
  Elms   Springfield   3:30 PM
Sat. 25 Mitchell *   Becker   12:00 PM
  Elms *   Dean   12:00 PM
  New England Col. *   Lesley   2:00 PM
  Mitchell *   Becker   2:30 PM
  Elms * ^   Dean   2:30 PM
  New England Col. *   Lesley   5:00 PM
Sun. 26 Lesley *   New England Col.   TBA
  Becker *   Mitchell   12:00 PM
  Dean * ^   Elms   12:00 PM
Tue. 28 Mitchell   TBA   TBA
  NECC Championship
Thu. 30 Mitchell   TBA   TBA
  NECC Championship
 
May
Sat. 2 Mitchell   TBA   TBA
  NECC Championship
Sun. 3 Mitchell   TBA   TBA
  NECC Championship
* Conference
^ Division